ייצוג בהפקעה

הפקעות – מה זה בעצם אומר?

הפקעת קרקעות למעשה הינה מכירת מקרקעין כפויה. המדינה זכאית לעשות העברה כפויה של זכויות במקרקעין לצורכי ציבור, וזאת מכוח דברי חקיקה.

חלק מדברי החקיקה הינם מתקופת המנדט, חלקם עכשוויים.

הפיצוי שניתן לבעלי הקרקע הינו באופן מלא או חלקי.

הפקעה היא אקט קנייני ולא תכנוני, ואולם הפקעה מכוח חוק התכנון והבנייה, יכולה להיעשות רק לאחר שקיימת תכנית מאושרת המייעדת את הקרקע לצרכי ציבור ובהתאם לאותה תכנית וכל עוד יישומה לא נזנח והצורך הציבורי עודנו קיים.

למי מותר להפקיע קרקעות?

החוק מעניק לשר האוצר (או מי שהוסמך על ידו) סמכויות נרחבות לבצע הפקעות של מקרקעין ללא הסכמת הבעלים. מחד, זכות הקנין היא זכות יסוד על פי חוקי היסוד של מדינת ישראל המוקנת לבעלי מקרקעין, מאידך, למדינה הוקנתה זכות על פי דין להפקיע מקרקעין מהבעלים החוקיים לצורכי ציבור. 

כלומר הפקעת קרקעות לצורכי ציבור לצורך סלילת כבישים, הנחת פסי רכבת, מבנה ציבורי, הנחת תשתיות, קווי גז, דלק ועוד. המון פעמים הפקעות אלו לא מימשו צורך ציבורי ועו”ד בסרגליק נלחם בהן בחירוף נפש.

הפקעות לפי פקודה זו חייבת בתשלום פיצוי לבעלי הקרקע.

חוקי ודיני הפקעת קרקעות, שהתפתחו לאורך השנים, מטרתם לאזן בין אינטרס הכלל בביצוע ההפקעה לבין זכות הקניין של הפרט. 

חוקים ודינים אלה עוסקים הן במטרות ההפקעה הראויות, הן בהליכי ההפקעה והן בכללי הפיצוי של הפרט בגין ההפקעה.

שירותי משרד:

עוד כשעבד במשרדו של עו”ד משה ישראל ז”ל, ייצג עו”ד בסרגליק בתיקי הפקעות הנוגעים לתושבי גבעת עמל, לבדואים בדרום, ולייצוג איזורים ושו”פ וחלמיש כנגד פולשים וברי רשות.

משרדנו עוסק בייצוג בעלי קרקעות בהליכים שונים הנוגעים להפקעות של מקרקעין, לרבות הגשת תביעות לביטול הליכי ההפקעה בשל אי-חוקיות או פגמים אחרים בהליכי ההפקעה של המדינה וכן חברות קבלניות ורשויות אשר מבצעות הפקעה מטעם הממשלה או עיריות. כמו כן, משרדנו  עוסק בתביעות לפיצויים בגין קרקע שהופקעה. המשרד אמון על שמירת זכויות הקניין והזכות לקבלת פיצוי הולם בגין קרקע שהופקעה. לעו”ד בסרגליק ולשאר עורכי הדין במשרד שליטה וידע מקצועי רחב ועמוק בחוקי ההפקעה השונים ובדיני ההפקעות המאפשר להם לייצג נאמנה בעלי רכוש שהופקע, הן בכל הנוגע לבחינת חוקיות ההפקעה והן באשר לפיצוי הראוי שישולם בגין הקרקע שהופקעה.

יש לשים לב, לפסיקת בית המשפט העליון בעניין עזבון המנוח אדוארד נ’ עיריית פתח תקווה (דנ”א 1595/06), שלפיה ש להזדרז בטיפול ובהגשת תביעות פיצויי הפקעה בגין בכל הנוגע לקרקע  שהרשות תפסה בה חזקה, שאחרת התביעה עלולה להתיישן. כמו כן יש לשים לב לצורך הציבורי שעלול להתיישן או לפוג.

עו”ד בסרגליק, ייצג בעבר את איזורים ושו”פ, תשתיות נפט ואנרגיה, קו מוצרי דלק, משפחת קופל וחברות הביטוח שלה, כלל התושבים של גבעת עמל, ואינספור משפחות בדואים בדרום (משפחת אבו ג’אמה, נסראסה, ועוד רבות אחרות), כמו כן הוא מייצג את הקבלן ירון סולמי, נופר ולינוי בע”מ, וייצג בעסקאות רכישה מורכבות מול אפריקה ישראל, עסקאות בגוש הגדול, ובאיזורים של חריש וכן של אורנית, עסקאות תמ”א 38- מול גריפין בע”מ, התחדשות אורבנית הזמיר- קרית אונו, ר.ש.ת בנייה בע”מ בעסקאות תמ”א 38, בעסקות פינוי בינוי, וכן בתביעות כנגד דיירים סרבניים וליקויי בניה.

עו”ד בירי טיפלה בעבר, באפריקה ישראל, דניה סיבוס, במתחם סומל, קינג ג’ורג’ ודיזינגוף, בעלי קרקע בפרוייקט תל השומר “בית בפארק” המשווק על ידי גינדי, בפרוייקט צמרות בעפולה, בפרוייקטים של תמ”א בצפון ובנשר, בחברות הניהול וקבוצות רכישה בשכונת כרמי גת.

כמו כן, ייצגה מספר רב של דיירים בפרוייקטים בקרית אונו, חולון, ראשון לציון, רוכשי דירות מול חברות מובילות כגון: חג’ג, איזורים, שיכון ובינוי, ברזילי, יוסי אברהמי, בפרוייקטים למסחר ומגורים בכל הארץ. 

כדי לבחור בעסקה החשובה ביותר בחיים, במקום הנכון, יש לבחור שעורך הדין שלכם, יהיה כזה ששייך למשרד עו”ד הסכמי רכישה, משרד עו”ד חוזי מכר או משרד עו”ד חוזים שהוא הכי טוב, והכי מנוסה וממוקצע בתחום.

לעו”ד בסרגליק 17 שנות נסיון בעסקאות נדל”ן ובהסכמי רכישה, בתביעות פינוי והפקעה ובתמ”א 38, והסכמי נדל”ן  הכי טוב, מנוסה ומומחה בתחום.

על מנת לוודא שתקבלו את הטיפול המקצועי הטוב ביותר, ללא פשרות וללא היסוס, ללא תקלות או פגמים, מומלץ לעשות סקר שוק יסודי, שלא תלוי רק במחיר אלא בטיב הייצוג, ולבחור משרד עו”ד העוסק בהפקעה ממוקצע ומומחה בתחום, שמציג נסיון עשיר ומוניטין מעולה, כמו משרדו של עו”ד אייל בסרגליק.

פגישת ייעוץ עם עו"ד אייל בסרגליק תספק לך 4 דברים:

  1. תשפוך עבורך אור בנושא:

ייצוג בהפקעה

       2. תספק לך את המידע הדרוש להתנהלות נכונה בשלב ההתחלתי של התלונה / החקירה, ההליך.

       3. וכשתדע בפני מה אתה עומד ועו”ד בסרגליק לצידך, יעלמו הספקות ותבוא גם התקווה.

       4. עו”ד בסרגליק ילווה את התהליך כאילו הוא הלקוח וזה מאבק חייו עבורך.

אולי יעניין אותך גם

טיפול מול רשויות מקומיות

זקוקים לייעוץ משפטי להתנהלות מול רשות מקומית? הגעתם למקום הנכון! חברות, בתי עסק וגם אנשים פרטיים נדרשים לעמוד מול רשויות מקומיות באיזורים שונים בארץ ולהתנהל מולם משפטית בנושאים רבים. טיפול

קרא עוד »

עריכת הסכמים מקרקעין

מעוניינים לרכוש נכס מסחרי או למגורים? צריכים ייעוץ משפטי? עריכת הסכמים מקרקעין היא תחום מורכב הדורש הן ידע בנושאי תכנון ובנייה והן ידע בחוזים ודיני מקרקעין. הסכמי מקרקעין יכולים לפגוע

קרא עוד »

עריכת הסכם מקרקעין

נמצאים לקראת חתימה על חוזה מקרקעין? אם מצאתם את נכס חלומותיכם ואתם מעוניינים לסגור את העסקה בהקדם, חשוב לעשות זאת בשלבים ולקבל ליווי מקצועי לעריכת הסכם מקרקעין עם עורך דין

קרא עוד »

עו”ד תכנון ובניה

הואשמתם בעבירות פליליות בתחום התכנון והבנייה? טיפול ממוקד בתיקים הנוגעים לתחום התכנון והבניה, הוא נדרש בכדי להמשיך בפרוייקטים שונים ולהשאיר את הקבלנים והעובדים בפרוייקט מוגנים מפני האשמות פליליות. במידה ואתם

קרא עוד »

עו”ד הגבלים עסקיים

זקוקים לסיוע משפטי בהסדרתם הפעילות העסקית שלכם? דיני הגבלים עסקיים מתייחסים להסדרה של פעילות מסחרית במטרה לעודד תחרות מצד אחד, אך גם לקבוע כללים מסודרים מצד שני. עו”ד הגבלים עסקיים

קרא עוד »

תיקי אלימות במשפחה

הואשמתם בעבירת אלימות במשפחה? יש לכם למי לפנות! תיקי אלימות במשפחה יכולים להתייחס לאלימות פיזית, כלכלית, רגשית או מינית. משטרת ישראל רואה בחומרה עבירות הנוגעות לאלימות במשפחה והעונשי המאסר בשנים

קרא עוד »